Оскарження закупівель з 19 квітня 2020 року: відповіді на запитання

Нова редакція Закону, що вступить у дію 19 квітня 2020 року вирішує одразу декілька вагомих питань. Зокрема, справедливості та відповідальності. Закон встановлює суттєві штрафи та персональну відповідальність за порушення законодавства. Також, звісно, це питання гармонізації законодавства України з вимогами ЄС. Законопроект встановлює нові норми, які покращують ефективність проведення закупівель, надаючи Замовникам та Постачальникам нові сучасні методи проведення закупівель.

По-третє, це, власне, питання доступності оскарження для того, щоб бізнес міг вільно захищати свої права, і в той же час Замовники були захищені від тендерних тролів. Тобто у новій редакції Закону, передбачені норми, спрямовані на вдосконалення інструменту та механізму оскарження.

Ось які нові підходи будуть застосовуватись до процесу оскарження відповідно до нового Закону:

    • Оплата скарги через е-систему

Розмір плати за подання скарги визначається КМУ:

0.3% очікуваної вартості, але не <2.0 тис.грн та не  > 85 тис.грн у разі оскарження тендерної документації

0.6% очікуваної вартості, але не <3.0 тис.грн та не  >170.0 тис.грн у разі оскарження рішень, дій чи бездіяльності замовника

    • Повернення плати за скаргу учаснику:

у випадку задоволення скарги;

залишення її без розгляду АМКУ через усунення порушень замовника

    • Замовник буде захищений новими нормами:

 Заборонено відкликати скаргу,

є можливість оскарження окремих лотів у багатолотових закупівлях.

Також наявні такі зміни:

Надана Постачальнику можливість оскарження відміни процедури

Відшкодування збитків суб’єкту оскарження через суд

Неможливість Замовнику відмінити закупівлю в період оскарження

Детальніше про зміни в оскарженні можете прочитати в статті Нове в оскарженні закупівель в Прозорро. А зараз пропоную перейти до актуальних запитань на цю тему з відповідями на них. (Якщо у Вас виникають запитання — Ви можете поставити їх у коментарях)

Скільки часу тепер буде розглядатись наша скарга і коли вважається початок її розгляду?

Орган оскарження розглядатиме скаргу за 10 робочих днів, рахуючи з дати початку розгляду скарги, а нею є дата оприлюднення реєстраційної картки скарги в електронній системі закупівель. Зверніть увагу: строк розгляду скарги органом оскарження із аргументації може бути продовжено до 20 робочих днів.

 Чи повинен буду я сповіщати АМКУ про оплату при оскарженні?

Не потрібно. Річ у тому, що тепер постачальник не зможе подавати скаргу без внесення оплати за її подання. За подання скарги до органу оскарження справлятиметься плата через електронну систему закупівель в день подання скарги. Після цього скарга автоматично внесеться до реєстру скарг і сформується її реєстраційна картка.

Якщо Замовник раптом відміняє тендер — чи дійсно можна буде оскаржити цю відміну?

Можна. Якраз таки згідно з новою редакцією Закону, Постачальник має можливість оскаржити відміну тендеру.

Також окрім оскарження відміни тендеру Постачальник може оскаржити: дії та бездіяльність Замовника, рішення, що прийняті Замовником (відхилення пропозиції, прийняття пропозиції тощо); умови тендерної документації.

Чи повернеться мені плата за подання скарги, якщо Замовник усуне порушення?

У такому разі плата за подання скарги — повертається. Також зверніть увагу: ще повертається плата коли орган оскарження за результатами розгляду скарги приймає рішення про задоволення або часткове задоволення такої скарги.

Чи правда, що тепер не можна буде визнати тендер таким, що не відбувся?

Так. Відповідно до нового Закону Замовник не має права визнати тендер таким, що не відбувся. Так само не може приймати рішення про відміну тендера, відміняти переговорну процедуру закупівлі; укладати договір про закупівлю.

Теги: без тегів